Celne UWAGI
Znak CE czyli Conformité Européenne to oznaczenie produktu, którego producent deklaruje że spełnia on wymagania tzw. Dyrektywy nowego podejścia. Tym samym producent zapewnia konsumentów, że produkt został wprowadzony do obrotu zgodnie z przepisami prawa, spełnia normy jakości i bezpieczeństwa. W Polsce rolę organu nadzoru rynku, mającego za zadanie egzekwowanie prawa europejskiego, pełni Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta.
Procedury związane z oznaczeniem CE zostały wprowadzone, aby zapewnić bezpieczeństwo użytkowania, ochronę zdrowia i ochronę środowiska, a także znieść bariery w przepływie towarów na obszarze EOG (Europejskiego obszaru gospodarczego) – państwa UE nie mogą bowiem zakazać wprowadzenia do obrotu, w swoim kraju, produktów oznaczonych znakiem CE.
Zgodnie z ustawą z dnia 30 sierpnia 2002 r. o systemie oceny zgodności (Dz. U z 2010 r., Nr 138, poz. 935 z późn. zm.), znak CE nanoszony jest na opakowanie produktu samodzielnie, przez producenta lub jego przedstawiciela w UE. Przedsiębiorca dokonuje tego na własną odpowiedzialność, pamiętając o związanych z tym obowiązkach, takich jak:
Przeprowadzenie badań zakończonych pozytywnym wynikiem pozwala na uzyskanie deklaracji zgodności. Jeśli produkt (jego kategoria) do wykonania badań, wymaga udziału udziału niezależnej strony trzeciej, należy skorzystać z usług jednostki notyfikowanej.
Jednostka notyfikowana to niezależna instytucja, będąca niepowiązana z producentem lub jego przedstawicielem w UE, która została zatwierdzona i jest zdolna do obiektywnej oceny i badania produktu, posiadając do tego kompetencje techniczne i prawne.
Jednostki notyfikowane przechodzą weryfikację Polskiego Centrum Akredytacji oraz uzyskują zatwierdzenie odpowiedniego dla danej kategorii produktów Ministerstwa. Po przejściu procesu akredytacji oraz zatwierdzenia Ministerstwa, jednostka jest notyfikowana przez odpowiedniego ministra Komisji Europejskiej i umieszczana w wykazie jednostek notyfikowanych.
Dyrektywy Nowego Podejścia wyróżniają 23 grupy towarów dla których certyfikacja jest obowiązkowa, aby wprowadzić produkt do obrotu na terenie EOG. Są to przede wszystkim:
Pełen wykaz kategorii produktów objętych certyfikacją CE i dotyczących ich dyrektyw dostępny jest na końcu artykułu.
Znakiem do złudzenia przypominającym „CE Conformité Européenne” jest oznaczenie „CE China Export” umieszczane na produktach z Chin, które wprowadzane są na EOG, bez spełnienia wymaganych norm bezpieczeństwa i jakości. Oznaczenia „CE China Export” ma celowo zmylić konsumentów i naśladować znak CE. Warto pamiętać o tym, że wprowadzenie takich produktów do obrotu w EOG jest nielegalne i wiąże się z możliwością nałożenia kary grzywny, adekwatnej do stworzonego zagrożenia dla bezpieczeństwa, zdrowia i/lub środowiska (Dz.U.2019.0.155 t.j. – Ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. o systemie oceny zgodności. Art 46, 47).
Wprowadzenie do obrotu produktów, które nie spełniają norm bezpieczeństwa i jakości oraz nie posiadają znaku CE – gdy jest to wymagane wobec danej kategorii produktowej, wiązać się może z nałożeniem kary grzywny i umieszczeniem produktu w systemie RAPEX (ang. The Rapid Alert System for dangerous non-food products) lub w przypadku pasz i żywności – w systemie RASFF (ang. Rapid Alert System for Food and Feed).
Polski punkt kontaktowy systemu RAPEX prowadzony jest przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, email: rapex@uokik.gov.pl).