Celne UWAGI
Towary, które nie są objęte unijnymi przepisami zharmonizowanymi lub technicznymi przepisami krajowymi, muszą spełniać ogólne wymogi dotyczące bezpieczeństwa. Komisja Europejska opublikowała propozycje zmiany dyrektywy 2001/95/WE z dnia 3 grudnia 2001 r. w sprawie bezpieczeństwa produktów, wprowadzanych do obrotu na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). Proponowane zmiany przede wszystkim mają dostosować bezpieczeństwo produktów do nowej cyfrowej i e-commerce’owej rzeczywistości.
Jak możemy przeczytać w Rozporządzeniu Komisji Europejskiej: Od czasu przyjęcia dyrektywy 2000/31/WE („dyrektywa o handlu elektronicznym”) pojawiły się nowe i innowacyjne usługi społeczeństwa informacyjnego (cyfrowe), zmieniające codzienne życie obywateli Unii oraz kształtujące i przekształcające sposób, w jaki się komunikują, łączą, konsumują i prowadzą działalność gospodarczą. Usługi te w znacznym stopniu przyczyniły się do przekształceń społecznych i gospodarczych w Unii i na całym świecie. Jednocześnie korzystanie z tych usług stało się także źródłem nowych zagrożeń i wyzwań, zarówno dla całego społeczeństwa, jak i osób korzystających z tych usług. Usługi cyfrowe mogą wspierać osiąganie celów zrównoważonego rozwoju, przyczyniając się do zrównoważenia gospodarczego, społecznego i środowiskowego. Kryzys koronawirusa pokazał znaczenie technologii cyfrowych we wszystkich aspektach współczesnego życia.
W komunikacie „Kształtowanie cyfrowej przyszłości Europy” Komisja zobowiązała się do aktualizacji przepisów horyzontalnych, które określają obowiązki i obowiązki dostawców usług cyfrowych, w szczególności platform internetowych.
Dyrektywa reguluje wymogi bezpieczeństwa dotyczącego produktów wprowadzanych na rynek UE w zakresie, w jakim wymogi bezpieczeństwa nie zostały już nałożone przez konkretne prawodawstwo UE np. dyrektywy i przepisy dotyczące oznakowania CE w odniesieniu do leków, zabawek dla dzieci, czy kosmetyków. 27% konsumentów sądzi, że znaczna część nieżywnościowych produktów konsumpcyjnych jest niebezpieczna (badania z 2012 r.), dlatego propozycje zmian dotyczą sprzedaży internetowej, nowych technologii, a jednocześnie nakładają rygorystyczne środki ochrony konsumentów przed produktami niebezpiecznymi. Komisja Europejska chce także zreformować unijny system RAPEX do szybkiego ostrzegania o niebezpiecznych produktach nieżywnościowych.
Źródło: Komisja Europejska, reedsmith.com