Celne UWAGI

Wiążąca informacja taryfowa (WIT)

20.02.2025 Celne UWAGI Zdjęcie - Wiążąca informacja taryfowa (WIT)
Udostępnij:

Wiążąca informacja taryfowa (WIT) jest decyzją prawną organów celnych w sprawie klasyfikacji Państwa produktu.

Ustalenie właściwego kodu nomenklatury towarowej Taryfy celnej dla określonego towaru, gwarantuje właściwe naliczanie należności celnych.

 

Co daje ustalenie kodu WIT?

Ułatwia zarządzanie przedsiębiorstwem w zakresie kalkulacji przewidywanych zysków. WIT jest pomocna przy ustalaniu refundacji wywozowych i wszelkich innych kwot ustanowionych dla wywozu lub przywozu w ramach wspólnej polityki rolnej.  Towarami sprawiającymi największe trudności z taryfikacją są: mieszaniny różnych substancji np. chemicznych, spożywczych, suplementów diety, leków; zabawki czy urządzenia pełniące różne funkcje.

WIT skraca czas odprawy celnej.

Jak uzyskać kod WIT?

Złożenie wniosku o udzielenie wiążącej informacji taryfowej (WIT) możliwe jest wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC). Wniosek o WIT dotyczy wyłącznie formalności celnych i dotyczy towarów wprowadzanych na obszar Unii Europejskiej lub z niego wyprowadzanych. Wniosku nie przyjmuje się, jeżeli dotyczy obrotu wewnątrzwspólnotowego.

Oprócz sporządzonego we wniosku opisu towaru, w niektórych przypadkach należy załączyć dodatkowe dokumenty zawierające informacje uzupełniające o towarze, pozwalające na jednoznaczne ustalenie jego tożsamości i określenie właściwego kodu nomenklatury towarowej Taryfy celnej. Do wniosku można także dołączyć np. fotografie, plany, schematy, katalogi, atesty, instrukcje, informacje od producenta lub inne dokumenty umożliwiające organowi wydającemu WIT dokonanie właściwej klasyfikacji towaru, a tam, gdzie to jest możliwe, pomocnym będzie także dostarczenie próbki towaru.

Na wydanie WIT jest 120 dni od daty przyjęcia wniosku, tj. od momentu, w której Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdzi, że wniosek zawiera wszelkie informacje, które są niezbędne do wydania decyzji. Termin ten może ulec wydłużeniu, jeżeli będzie wezwanie do uzupełnienia wniosku (np. do dostarczenia próbki towaru) lub gdy konieczne będzie przeprowadzenie specjalistycznych badań lub analiz.

Decyzje WIT ważne są przez okres 3 lat od daty ich wydania i są wiążące dla organów celnych i posiadacza jedynie w odniesieniu do towarów, dla których formalności celne zostały dokonane po dniu, w którym informacja została wydana. Jeżeli nie zgadzamy się z wydaną WIT, to w ciągu 14 dni od dnia jej doręczenia jest czas na złożenie odwołania. Odwołanie kieruje się do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC)

Po uzyskaniu Wiążącej Informacji Taryfowej należy jej używać w procedurach celnych przy imporcie lub eksporcie towarów.

Należy również pamiętać o zadeklarowaniu tego w swojej administracji celnej.

Możesz skorzystać z naszej pomocy przy składaniu wniosku o wydanie WIT

Magdalena Kowalczyk |  Manager of Customs Agency Magdalena Kowalczyk | Manager of Customs Agency

Pozostałe aktualności

Śmiało, czekamy
na Twój ruch

Skontaktuj się z nami jeszcze dziś! Przygotujemy dla Ciebie ofertę skrojoną na miarę Twoich preferencji i potrzeb.

Chcesz nas bliżej
poznać?

Zajrzyj na nasze media społecznościowe, by być na bieżąco z tym, co u nas.

cta

Dawka newsów z branży TSL i z życia TIRSPED
z dostawą online raz w miesiącu.