Celne UWAGI
Zabezpieczenie długu celnego złożenie zabezpieczenia może wystąpić w dwóch podstawowych formach : zabezpieczenia generalnego oraz zabezpieczenia pojedynczego.
Zabezpieczenie generalne jest dla podmiotów regularnie dokonujących operacji celnych – jego uzyskanie poprzedza wieloetapowe postępowanie administracyjne.
Zabezpieczenie pojedyncze dotyczy jednorazowych operacji celnych. Aby go uzyskać, konieczna była osobista wizyta w urzędzie, aby wyrobić druk ścisłego zarachowania
Z dniem 11 kwietnia 2025 r., zgodnie z nowelizacją rozporządzenia Ministra Finansów z 25 marca 2025 r., zabezpieczenie długu celnego w formie depozytu gotówkowego nie jest potwierdzane drukiem ścisłego zarachowania. Zamiast tego zobowiązany otrzyma numer referencyjny zabezpieczenia z kodem dostępu (analogicznie jak przy zabezpieczeniu generalnym)
Nowy sposób potwierdzania zabezpieczenia został zintegrowany z systemami OSOZ2, ZEFIR2 oraz AIS/IMPORT i AIS/IMPORT PLUS. Wszystkie dane o zabezpieczeniu będą przekazywane między systemami elektronicznie , bez konieczności udziału papierowych dokumentów.
Przyśpieszy to możliwość objęcia towarów procedurami, w których wymagane jest zabezpieczenie długu celnego.
Po wykorzystaniu zabezpieczenia i wygaśnięciu długu celnego możliwy jest jego zwrot w pełnej kwocie nominalnej. W zależności od formy wpłaty, zwrotu dokonuje: