Trendy TSL

Transport międzynarodowy

24.02.2019 Trendy TSL
Udostępnij:

Transport międzynarodowy potocznie rozumiany jest jako proces, w wyniku którego następuje przemieszczanie się rzeczy między różnymi krajami. Warto pamiętać, że Polska jest członkiem Unii Europejskiej, co oznacza że wywóz towaru do innego państwa członkowskiego pod względem prawnym nie będzie uznawany za transport międzynarodowy, a wewnątrzwspólnotowy.

Kiedy mamy więc do czynienia z transportem międzynarodowym? Jak mówi Ustawa o VAT z transportem międzynarodowym mamy do czynienia gdy:

  • przemieszczamy towary spoza Unii Europejskiej na teren kraju, lub dokonujemy tranzytu spoza Unii Europejskiej, przez obszar kraju,
  • przemieszczamy towary z kraju, poza obszar Unii Europejskiej.

Zgodnie z tą definicją transport towarów z Polski do Francji nie będzie transportem międzynarodowym, a transportem wewnątrzwspólnotowym.

Definicja transportu międzynarodowego, transportu wewnątrzwspólnotowego oraz transportu krajowego istotna będzie dla określenia prawidłowej stawki VAT oraz miejsca (kraju), w którym należy uiścić podatek od towarów i usług. W przypadku transportu krajowego i wewnątrzwspólnotowego będzie to stawka 23% VAT. W przypadku transportu wewnątrzwspólnotowego VAT regulowany jest w kraju usługobiorcy.

Przedsiębiorca świadczący usługi transportu międzynarodowego, ma prawo do zastosowania 0% stawki VAT. Istotne jest, aby zastosowanie podstawy do zastosowania takiej stawki były dobrze udokumentowane i uzasadnione. Do takiej dokumentacji zaliczymy m.in. listy przewozowe, dokumenty spedytorskie, bilet promowy, czy faktura od spedytora.

Zapoznaj się z naszą ofertą:

Pozostałe aktualności

Śmiało, czekamy
na Twój ruch

Skontaktuj się z nami jeszcze dziś! Przygotujemy dla Ciebie ofertę skrojoną na miarę Twoich preferencji i potrzeb.

Chcesz nas bliżej
poznać?

Zajrzyj na nasze media społecznościowe, by być na bieżąco z tym, co u nas.

cta

Dawka newsów z branży TSL i z życia TIRSPED
z dostawą online raz w miesiącu.